PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1250}

Gracz

The Player
7,2 5 618
ocen
7,2 10 1 5618
7,7 22
oceny krytyków
Gracz
powrót do forum filmu Gracz

Zbrodnia bez kary

ocenił(a) film na 8

Nikt nie pisze o pewnym podobieństwie konstrukcyjnym filmu do "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Jest zbrodnia (co prawda niezamierzona i w afekcie, ale już zacieranie śladów bohater czyni z premedytacją), moralne rozterki (powierzchowne i ulotne, ale są), miłość, tylko finał jest w nim iście hollywoodzki. Chociaż ten u Dostojewskiego był bardziej optymistyczny.

ocenił(a) film na 8
Lejzorek

Być może nawiązuję do Dostojewskiego. Myślę, że raczej pośrednio. Wydaje mi się że Gracz bardziej się skupia na nawiązaniach do filmów noir tylko że dodaje hollywoodzki happy end tworząć bardzo gorzki finał.

Mimo to ciekawa obserwacja.

ocenił(a) film na 6
RoderickUsher

Jedyne nawiązanie do Dostojewskiego, jakie zaobserwowałem w tym filmie, to tytuł identyczny jak jedna z powieści rosyjskiego pisarza ;)

ocenił(a) film na 8
bianconeri_90

boo ogólnie to typiara na polskim nam mówiła,że ten filmowy gracz jest zrobiony na podstawie powieści, aktualnie właśnie to czytam, ale filmu jeszcze niestety nie widziałam, ciekawa jestem jak film ma sie do książki :)

ocenił(a) film na 5
simplefact

Na podstawie powieści tolkina scenarzysty

użytkownik usunięty
Lejzorek

Nie myślałem o tym filmie w tym kontekście. To raczej krytyka Hollywoodu, tego, że zawsze musi być happy end... dla głównego bohatera.

"Gracz" jest gorzką satyrą na hollywoodzki przemysł filmowy. Zakończenie to celowo klasyczny Hollywood z epicką muzyką Newmana pełną patosu, która jeszcze mocniej potęguje to wrażenie. Altman był czujnym obserwatorem amerykańskiej rzeczywistości i zadrwił sobie z happy endu oraz polityki hollywoodzkich wytwórni filmowych. Będę musiał kiedyś wrócić do tego filmu.

ocenił(a) film na 5
Lejzorek

Bredzisz kolego

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones